Bratislava Gezilecek Yerler Listesi

Farklı bir şehir Bratislava. Etrafa garip bir sessizlik hakim. Eski kent meydanı Hlavne Namastie’de tarihi binalar ve sembolik heykeller çok çok güzel. Bratislava gezilecek yerler listesi yazımda en sevdiğim 5 aktiviteyi sıraladım. Şehri gezmek için tek gün gayet yeter, fiyatlar ucuz, yemekler ise çok lezzetli. Kapuska çorbası Kapustnica, soslu sığır eti filetosu Sviečková, Gulaş çorbası Gulášová Polievka’yı denemeden dönmeyin. Hostel filmine ev sahipliği yapan Bratislava, filmin aksine epey sakin ve huzurlu geldi bana. 🙂 Favorim ise Old Town’daki dar ve Arnavut kaldırımlı sokaklar.  🙂

1. Čumil

Yüzünde sevimli gülümsemesi ile bir rögar kapağından size bakan bronz bir heykel görürseniz şaşırmayın, bu Cumil. 🙂 Lütfen onu selamlamadan ve tabi ki fotoğraflamadan Bratislava’dan dönmeyin.

bratislava turu cumil cigdem ceylan

2. Janko Kráľ Park

Orta Avrupa’nın en eski ve yeşil parklarından birindeyiz! 🙂 Özellikle yaz aylarında Tuna nehri manzarasına karşı çimlerde oturan gençler cıvıl cıvıl bir ortam oluşturuyor. Bisiklete binenler, koşu veya piknik yapanlar… Tüm yerel halk bu Janko Král parkta. 🙂 Tam bir huzur yuvası!

2. Schöner Náci

1900’lerin başında yaşamış Schöner Naci, şık paltosu ve elinde şapkası ile şehre gelen güzel kadınları selamlar, bazıları ile de flört edermiş. 🙂 Her zaman zerafeti ve iyi kalpliliği ile anılan Náci’nin heykeli Bratislava eski kent meydanının simgelerinden biri.

bratislava turu schoner naci cigdem ceylan

4. Bratislava Eski Kent Meydanı

Şehrin en turistik noktasındayız şu an. 🙂 Old Town’lara bayılırımmm! Hlavne Namastie olarak da bilinen bu meydan aşırı sevimli. Eski belediye binası Stará Radnica, Barok saray Palugyayov Palác ve Roland çeşmesi meydandaki en güzel yapılar.

bratislava turu eski kent meydani cigdem ceylan

5. Bastova Sokağını Fotoğrafla

Hostel filmini hatırlayan var mı? Bu korku filminin geçtiği şehri hatırladınız mı peki? Bratislava! Latife ediyorum tabi, şehir güvensiz falan değil ama özellikle Bastova sokağı o filmde bazı sahnelerin geçtiği dar sokaklara aşırı benzemiyor mu? 🙂

bratislava turu bastova sokagi cigdem ceylan

Detaylı Bratislava gezi rehberim için tıkla!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen