Berlin Gezilecek Yerler Listesi

berlin turu cigdem ceylan

Bu çok kültürlü şehirde tarih ve sanat iç içe. İnsanlarda ise aşırı bir düzen ve disiplin söz konusu. Berlin gezilecek yerler listesi ile göreceğiniz müzeler, parklar ve ikonik yapılar muhteşem. Berlin Duvarı, Brandenburg Kapısı, Parlamento Binası, Berlin Katedrali, Müze Adası, Checkpoint Charlie, Postdamerplatz ve Alexanderplatz… Bir turist olarak görmeniz gereken yerlerin sadece küçük bir listesi.

1. Berlin Duvarı

East Side Gallery bir zamanlar Berlin Duvarıydı. Şimdi ise dünyanın en uzun açık hava galerisi! Duvar üzerindeki graffiti eserler muhteşem. En ünlüsü de şüphesiz ki Rus lider Leonid Brezhnev ile Doğu Almanya lideri Erich Honecker’in öpüştüğünü gösteren “Fraternal Kiss” eseri!

berlin turu berlin duvari cigdem ceylan

2. Holokost Anıtı

Katledilen Avrupa Yahudilerinin Anıtı. Gitmeden tarihini muhakkak okuyun! İçeriye daldığınızda kendinizi bir labirentin içerisinde hissedeceksiniz. Farklı yükseklikteki 2711 beton levha arasında gezmek ilginç. Anıt hafif eğimli, zemin düz değil. Çok farklı bir deneyim!

View this post on Instagram

Günaydın🌍🌎🌏 #berlin #friday

A post shared by Çiğdem Ceylan (@ceylancigdem) on

3. Berlin Katedrali

Muhteşem yemyeşil kubbeleri ile Berliner Dom, Berlin şehir silüetinin simgesi! Tarihi 1700’lere dayanan bu Protestan kilisesi 2. Dünya savaşında çok hasar görünce 1900’larda yeniden inşa edilmiş. Barok mimari büyüleyici. Bol fotoğraflar. 🙂

4. Checkpoint Charlie

Burası bölünmüş Berlin’de doğu ve batı arasındaki sınır geçiş noktalarından biri. Soğuk Savaş dönemimin sembolü! Sınırı ayıran çizgiyi, sınır muhafızlarının beklediği bir kulübeyi ve Mahatma Gandhi’nin giydiği postalları yakından görmek çok çok ilginç bir deneyim.

berlin turu checkpoint charlie

5. Berlin kahvelerini keşfet

Bilen bilir, ben kahve aşığıyım. Berlin’deki kahveler de bir harika dostum! 🙂 Berlin’de çok lezzetli kahveler tadacağınız bir çok mekan var, benim tercihim minimal dekora sahip yerel dükkanlar…

berlin turu kahve cigdem ceylan

6. Tiergarten Park

New York’un Central Park’ı varsa Berlin’inde Tiergarten’i var! 🙂 Şehir merkezine lokasyon olarak yakın ama kafa olarak ise epey uzak. 🙂 Berlin’in hareketliliğinden biraz uzaklaşmak ve rahatlamak için çok doğru bir adres. Park’ın aşırı doğal oluşuna ve sakinliğine bayıldım!

View this post on Instagram

Feel😌🧡💛 #morning

A post shared by Çiğdem Ceylan (@ceylancigdem) on

Berlin’i daha da fazla hissetmek istiyorsanız, buyrun sizler için hazırladığım detaylı Berlin rehberime! 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen