Barselona Katedrali

barselona katedrali cigdem ceylan
Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Barselona Gotik Bölge deyince ilk görülmesi gereken yapı bu muhteşem 14. yüzyıl katedrali! Resmi olarak Kutsal Haç ve Aziz Eulalia Katedrali olarak adlandırılsa da Barselona Katedrali olarak bilinir burası. Ben önce, gotik bölgenin dar ve puslu sokaklarında kayboldum, sonra ise yavaş yavaş Barselona katedralinin olduğu meydana ulaştım. Bilinçli olarak burayı en sona bırakmıştım, iyi ki de öyle yapmışım. 🙂

barselona katedrali cigdem ceylan

Ortaçağ kokan Arnavut kaldırımlı sessiz sakin sokakları arkamda bıraktıkça sesler de yükselmeye başladı. Meydandan hoş bir müzik sesi yükseliyordu. Biraz daha ilerledim. Pla de la Seu meydanına varınca ortada kalabalık bir turist grubu ile piyano başında kendinden geçmiş sevimli bir sokak sanatçısı gördüm. Karşımda ve tepemde ihtişamlı bir Gotik manastır, kulağımda ise hoş piyano tınıları ve buram buram hissettiğim ortaçağ yılları. Zor ve karmaşık dönemler… O devirlere dönme şansım olsaydı bilemiyorum ışınlanır mıydım ama benim bir parçam kesinlikle o dönemlere ait. 🙂

Bu gotik katedral,  Paleo Hıristiyan Bazilikası’nın ve daha sonraki Romanesk Katedrali’nin temelleri üzerine inşa edilmiş. İnşaat Aragon Kralı II. James’in emriyle 1298’de başlamış ve 15’inci yüzyılın ortalarında Kral Alfonso’nun egemenliği altında tamamlanmış. Burası Katalan gotik mimarinin en en en önemli yapılarından biri! Tarihi çook çok eskilere dayanıyor üstelik. Barselona deyince insanların aklı ilk Sagrada Familia’ya gidiyor ama aslında bu katedral Sagrada Familia’dan çok daha yaşlı ve en az onun kadar görkemli! Bu katedralinin içi de en az dış cephesi kadar muhteşem. Özellikle tavana baktığınızda göreceğiniz ışık şovu ve içerideki eko inanılmaz. Çok yüksek tavanlı bu gotik şaheser için kendinize en az 1 saat ayırmanızı tavsiye ederim. Avlusunda da bembeyaz kazlar geziniyor. 🙂 Sabah 09.00-12.00 ve aksam 17.00’den sonra kiliseyi ücretsiz gezebilirsiniz. Bu arada katedralin çatısına da muhakkak çıkın. Barselona manzarası muhteşem!

Barselona Gotik Bölgesi yazım için tıklayın.

Paylaş

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on google
Google+
Share on pinterest
Pinterest
Share on email
Email
Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Bu sitede sizlerle hem seyahat deneyimlerimi paylaşıyorum hem de bana çok sık sorduğunuz “Nasıl bu kadar çok geziyorsun?” sorusunun cevaplarını veriyorum. Haydi ruhunuzu benimle yollara bırakın. :)

Facebook ile yorum yap

Leave a Comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu benimle yollara bırakın. :)

  • Sayfamı Beğen

Yeni yazılarımdan anında haberdar olmak için üye ol!

  • Keşfet

4 Gün 4 Stat Turu Yazımı Okumak İçin Hemen Tıkla