Atomium

bruksel atomium

Atomium’u Brüksel’liler şöyle tanıtır; gerisini siz hesap edin. 🙂 “Brüksel’in en ikonik simgesi, uluslararası turizmin önemli noktası, mimarlık tarihinin benzersiz yaratılışı, Brüksel’deki Dünya Fuarı’nın sembolik amblemi, Brüksel’in popüler ve en turistik yeri…” Atomium 165 milyar kez büyütülmüş bir demir kristalini temsil ediyor. 18 metre çapında ve dokuz çelik kürenin birleştirilmesi ile oluşuyor. Küreler 12 boru ile birbirine bağlanmış ve yürüyen merdivenlerle fuar hollerine geçiş yapılıyor. En yüksekteki küre Brüksel’in panoramik görüntüsüne hakim. İnanılmaz bir yapı yani! Bina bu arada yaklaşık 102 metre yükseklikte!

bruksel atomium

Atomium’a gitmek için size daha da fazla gerekçe sunacağım şimdi. Yapıdaki tüpler ve küreler aracılığıyla gerçeküstü bir yürüyüş yaşayabilir, en en yükseğe çıkıp Brüksel’i nefis bir şekilde 360 derece seyredebilirsiniz. Burada panoramik restoranda yani 95 metre yükseklikte öğle yemeği yiyebilirsiniz ki en harika deneyim bence bu. 🙂 Binanın tarihi hakkında tonlarca bilgi edinebilirsiniz! Ve en son Atomium renkleri ile orijinal hediyeler dolu bir butikte kendinizi kaybedebilirsiniz. 🙂

Atomium’a gitmek için Grand Place civarından yaklaşık 40 dakikalık bir tren yolculuğu yapmanız gerekiyor. Bourse durağından 3 numaralı Esplanade trenine binerek 14 durak gitmelisiniz. Esplanade durağında inerek yaklaşık 10 dakikalık yürüyüş ile Atomium’a varıyorsunuz. Merkezden uzakta gibi görünmesin size. Bence Atomium, Brüksel’e gittiğinizde muhakkak görmeniz gereken yerlerden ilki. 🙂 Etrafının yeşilliği bile yeter!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen