Amsterdam’da yürüyerek kanal turu

amsterdam yuruyerek kanal turu

Amsterdam’da 160’dan fazla kanal var ve hepsini yan yana dizerseniz uzunlukları yaklaşık 100 kilometre ediyor! Bu kanallar da şehri 90 farklı adaya bölüyor. Ne ilginç değil mi? Çok farklı bir coğrafyası var bu şehrin. 1700 tane de köprü var şehirde. Bu köprüler Amsterdam’da yürüyerek kanal turu yapmak için başlı başına bir sebep aslında. Amsterdam’a her gidişimde hala bu köprülerde fotoğraf çektiririm. O konuda doyuma ulaşamadım, çünkü her köprü ayrı bir kadraj, ayrı bir güzellik… Hayal edin…

Kanal turu yazım ile kanalları suyun üzerinde gezmiştik hatırlarsanız, hatırlamayanlara teessüf edip linki bir daha veriyorum. 🙂 Kanal turu yazım için tıklayın.

Tekne ile kanal turuna ayıracak zamanı olmayanlar, Dam Meydanından yürüyerek aşağıda bahsedeceğim güzelliklerin tadını çıkarmadan dönmesinler.  Hem de cebinizden 5 kuruş dahi çıkmadan. Peekii o zaman bu kanalları köprüler üzerinde yürüyerek gezmeye ne dersiniz?

En sevdiğim kanalları bölgelere ayırdım. Gördüğünüz gibi her şey sizin için. 🙂  Haydi yürümeye başlayalım!

Red Light Bölgesi Kanalları

 

amsterdam yuruyerek kanal turu

Hem hedonizm, hem de tarih iç içe. İlginç bir bölge burası. Bilen bilir, detaylı bir şekilde bu bölgeyi anlatmıştım. 🙂  Red Light bölgesi yazım için tıklayın.

Birçok kişi Red Light’ı sadece genelevler ve cofeeshop’lardan ibaret sanıyor ve bu bölgeye uğramadan Amsterdam’dan ayrılıyor. Yanlış bir hareket bence. 🙂 Çünkü bu bölgede birçok tarihi Amsterdam binası, kiliseler ve müzeler var. Altın çağda bu kanallar, şehir ticareti için çok önemli olan mal taşımacılığında kullanılıyormuş. Bu günlerde ise turistik bir cazibe merkezi. Bu sebeple Amsterdam’ın kanallarını gezeceğim diyorsanız ilk olarak bu bölgeden başlayın. Şehrin en eski kanalları burada çünkü.

amsterdam yuruyerek kanal turu

Buraya sizin için bir rota bırakıyorum. Red Light kanal haritası için tıklayın. Harita tam da Red Light bölgesine ait. Üzerindeki rakamlar kanal yolu üzerindeki en ilgi çekici noktalar. Ben saat yönünün tersine izlemiştim bu rotayı. Farketmez. Sonuçta bölgenin etrafında bir daire çizeceksiniz. Harita üzerindeki 1 numaralı bölgeye, Dam Meydanı’na sırtınızı verip Damstraat üzerinden dümdüz ilerlerseniz kolayca ulaşıyorsunuz.

amsterdam yuruyerek kanal turu

Ben sabahın erken saatlerinde bu rotayı dolaşmayı daha çok seviyorum çünkü etraf çok sessiz ve sakin oluyor şehir uyurken. Kanal manzaraları ile büyülenebilirsiniz benden söylemesi. 🙂

Red Light kanallarını gezdiniz, büyülendiniz değil mi? Ama yetmez. Çünkü sizlere yeni bir kanal rotası veriyorum hazırlanın. 🙂 Instagram’a Amsterdam’ın kanalları yazdığınızda karşınıza çıkacak fotoğrafların %90’ı bu kanallarda çekiliyor. 🙂 Üstelik benim en sevdiğim tramvaylar olan 1, 2 ve 5 numaralar ile buralara kolayca ulaşabilirsiniz. Ama maksat yürüyerek gezmek… Bence kanalları görmek için Dam meydanından Vondelpark’a doğru yürümeye başlayın ve ruhunuzu bu kanallara bırakın.

amsterdam yuruyerek kanal turu

Buyrun size Amsterdam’ın 3 ana kanalı… Herengracht, Keizersgracht ve Prinsengracht! Haydi yürümeye başlayalım.

Herengracht

Ana kanalların ilki. Herengracht benim en sevdiğim kanallardan biri. Kentin en önemli kanalı olarak kabul ediliyor. 17. yüzyılda şehrin en zengin tüccarları ve ülke yönetiminin önde gelenleri burada yaşarlarmış. Bugün bile Herengracht diğer kanallara göre biraz daha prestijli ve şık. 🙂Amsterdam Belediye Başkanının resmi ikametgahı da bu kanalda imiş, bize neyse. 🙂 Hahaha! Belki bu spesifik bilgiyi instagram fotoğrafınızın altında paylaşırsınız, havalı durur diye verdim. 🙂 Dam’a nispeten en yakın kanal bu. Merkezden 1, 2 veya 5  numaralı tramvaya binip Koningsplein istasyonunda inin, karşınıza bu kanal çıkacak. 🙂 Ama bence tramvay kullanmayın, yürüyün. Bol fotoğraflar. 🙂

amsterdam yuruyerek kanal turu

Keizergracht

Amsterdam’daki üç ana kanalın ortasındaki ve en geniş kanal. İmparator kanalı diyorlar buraya. Tam da instagram sayfanıza yakışacak fotoğrafları çekeceğiniz bir kanal. 🙂 Kışın donduğunda birçok kişinin buz üzerinde en çok kaydığı kanal da bu ayrıca. Kışın bu doğal buz üzerinde Keizersrace yani İmparator yarışı dedikleri bir organizasyon düzenleniyor. Bence en güzel kanal evlerinin olduğu kanallardan bir tanesi aynı zamanda. Mimarisi çok karizmatik ve enerji dolu. Merkezden 1, 2 veya 5  numaralı tramvaya binip Keizergracht istasyonunda inin, karşınıza çıkacak. 🙂 Ama bence yine yürüyün. Bol fotoğraflar.

amsterdam yuruyerek kanal turu

Prinsengracht

Prinsengracht, Amsterdam’ın üç ana kanalının en dış noktası. Etrafında birçok kafe ve harika fotoğraflar çekebileceğiniz tarihi Amsterdam binaları var. Merkezden 1, 2 veya 5  numaralı tramvaya binip Keizergracht istasyonunda inin, karşınıza çıkacak. 🙂

Bu kanala 7 dakika yürüme mesafesinde olan Leidsegracht kanalı da çok güzel fotoğraflar çekme garantili bir nokta. 🙂 Listeye ekleyin.

Eveet 3 ana kanalı da gezdim ama yetmedi Çiğdem, fotoğraflara doyamadım, ben abartmak istiyorum diyorsanız, size önerebileceğim harika bir kanal bölgesi var. Jordaan bölgesi! Jordaan’a ulaşmak için labirent gibi kanalların arasından geçeceksiniz. İşte o labirent kanalların olduğu bölgenin adı Grachtengordel-West (Singel diye de geçiyor) Işık harika ise çok şanslısınız, bol bol çekim yapın derim. 🙂

Bu arada ben kanalları özellikle kış gecelerinde dolaşmayı çok seviyorum, çok geç saatlerde bir başka güzel gözüküyorlar gözüme. Özellikle Christmas dönemlerinde kanalların etrafını ışıklar ile renklendiriyorlar. Aralık ayının başından sonuna kadar şehirde farklı bir atmosfer hakim oluyor. O yüzden kış tatillerimi genelde bu tarihlere denk getirmeye çalışıyorum.

amsterdam yuruyerek kanal turu

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen