Amsterdam Zuid Bölgesi

amsterdam zuid

Vondelpark’ın ve Museumplein’in hemen yanında, etkileyici malikanelerin yer aldığı yemyeşil sokakları ve üst düzey butiklerin bulunduğu Oud-Zuid, Amsterdam’ın en güzel ve en zengin mahallelerinden bir tanesi. En baştan söyleyeyim Amsterdam Zuid Bölgesi Amsterdam’da çok sevdiğim, vakit geçirmekten ve konaklamaktan çok hoşlandığım bir lokasyon. Bu bölge ilk olarak 2010 yılında Oud-Zuid ve Zuideramstel’in birleşmesi ile kurulmuş. Amsterdam’ın en yoğun nüfuslu bölgelerinden de biri ayrıca. Şimdi bu dediğime dikkat, yoğun nüfusuna rağmen aynı zamanda Amsterdam’ın en sakin yerleşim alanlarından biri. Bir yerli ile konuştuğumda bu bölgenin hane başına en yüksek gelire sahip bir yer olduğunu söylemişti. Zamanla zaten siz de bunu kavrayabiliyorsunuz. Bölgede oteller ve daireler epey lüks, birçok pahalı markanın satıldığı ünlü ve ışıltılı alışveriş caddeleri de burada aynı zamanda. Benim bu bölgede ilgilendiklerim ise daha farklı. Ben buranın sakinliğini ve binaların mimarisini çok seviyorum. Çoğu zaman Amsterdam’ın merkezinden Vondelpark’a kadar tramvay ile gelip, Zuid bölgesinde elimde kahvemle yürüyerek aylak aylak dolaşırım. 🙂 Huzur garantili bir keyif.

amsterdam zuid

Neler Yaparım

Peki neler yapabilirim ben bu Zuid’de derseniz, zaten bölgede gezmeniz gereken müzelerden ve muhakkak görmeniz gereken Vondelpark’tan bahsetmiştim. Alışveriş meraklıları Oud Zuid’in Pieter Cornelisz Hooftstraat, Cornelis Schuytstraat ve Beethovenstraat caddelerinde birinci sınıf tasarım mağazalarından alışveriş yapabilirler. Zuid aynı zamanda Amsterdam’ın lezzet başkentlerinden biri olarak da biliniyor. Oud Zuid bölgesindeki restoranlar, semtin sanatsal yaratıcılığını yemeklere de uyguluyor. Bazı restoranlar hakikaten çok asortik. Gurme varsa aranızda, RIJKS® ve Ron Gastrobar gibi Michelin yıldızlı restoranları tavsiye ederim. Bu bölgede nerede kalırım diyorsanız, Vondelpark Plaza’yı önerebilirim. Merkeze biraz uzak bir lokasyonda bulunduğu için fiyatı hem uygun hem de epey konforlu bir otel. Vondelpark’a da çok yakın. Ama benim favorim değil. 🙂 Favorimi ve sebebimi aşağıda anlatıyor olacağım.

amsterdam zuid

Nasıl Ulaşırım

Oud Zuid bölgesine merkezden yürüyerek 50, 2 numaralı tramvay ile de 20-25 dakikada ulaşabilirsiniz. Ben genelde Leidsplein’de inip, buradan Zuid’e yürümeyi tercih ediyorum. Bazen Vondelpark’ın içinden geçip, parkın herhangi bir çıkışından ana cadde olan Van Baerlestraat caddesine bağlanıyorum ve güneye doğru dümdüz yürüyorum. Binaların mimarisi harika, inanılmaz düzenli bir bölge burası ve aşırı sessiz. Duyuyor olacaklarınız sadece bisiklet pedalı ve tramvay kornası olacak. 🙂

Zuid’i ben şöyle tanımlıyorum aslında. Zengin yerelleri ve pahalı butiklerine rağmen hiç snob değil, aksine  oldukça zarif bir bölge. 🙂 Alımlı ve samimi bir havası var. Zarif binaları, balkonları ve yeşil sükuneti ile burjuvazinin ihtişamlı cazibesine hem sadık ama aynı zamanda da büyüleyici. 🙂

Nerede Konaklarım

Zuid denince benim en sık tercih ettiğim otel Hotel City Garden. Sebebi ise girişteki kahve makinesi. Bazen sadece o kahve makinesinin kahvesini içmeyi özlediğim için Amsterdam’a gidiyorum. 🙂 Yaşlı bir resepsiyonist teyze oluyor gündüz mesaisinde ve artık beni görünce direk “Ooo coffee girl is back” deyip sarılıyor bana.  🙂 Otel hem çok konforlu hem de çok temiz. Odalar aşırı geniş diyemem ama bu zaten Amsterdam otellerinin klasik sorunu. 🙂 5 yıldızlı otellerde konaklamadıkça dar odalara rastlama olasılığınız yüksek. Bu arada Amsterdam konaklama rehberimi okumak için tıklayın. Hotel City Garden, Vondelpark’ın çok dibinde bu arada bilginiz olsun.

amsterdam zuid

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen