Amsterdam ve Bisiklet

amsterdam ve bisiklet

Amsterdam dünyanın en bisiklet dostu başkenti. Amsterdam ve bisiklet birbirinden ayrı düşünülemez. Dolayısı ile Amsterdam deyince aklıma gelen ilk şey bisiklet. Şehirde arabadan fazla bisiklet kullanımı var, bu yüzden bisiklet yolları oldukça yaygın. Şehrin hemen hemen her noktasında bisiklet park alanları var ve fiyatlar gayet uygun. Amsterdam’ın bir yerlisi ile konuştuğumda bana şehirde 1 milyondan fazla bisiklet olduğunu söyleyince çok şaşırmıştım, o tepkimin üzerine de bana en az bir o kadar da kanalların dibinde olabileceğini söyledi. 🙂 Gerçekten de birkaç sefer vinçlerin kanal dibinden bisikletleri çıkarttıklarına şahit olmuştum. Alışkın olmadığımız ilginç görüntüler tabi. 🙂

amsterdam ve bisiklet

Şehirde çoğu sokak araç trafiğine kapalı ve araç otoparkları çok pahalı. Zaten Amsterdam dümdüz bir şehir, engebe mengebe yok. Hal böyle olunca yerli halk da ulaşım aracı olarak bisikleti tercih ediyor. Bisiklet kullanım oranı şehir içinde %60’lardaymış düşünebiliyor musunuz? Amsterdam’lılar şehir içinde trafik nedir hiç tecrübe etmemişler. 🙂  Yine bir yerli ile sohbet ederken trafik ölüm oranlarından bahsetmişti bana. Bilgiyi teyit etmedim gerçi ama duyunca çok şaşırmıştım. Şehirde trafik kazalarından ölen insanların sayısı yılda 10’u geçmiyormuş.

amsterdam ve bisiklet

Şehri tanıdıktan sonra, o masalsı sokakları, kalabalık caddeleri bisiklet ile turlamak, sonra bisikletinizi merkez istasyonun önündeki devasa park alanına bağlamak inanın çoook keyifli ve cool hissettirecek. 🙂 Yani kendinizi bir süre sonra oranın yerlisi gibi hissetmeye başlayacaksınız, garanti ederim. 🙂 Bunu netleştirdikten sonra asıl konumuza gelelim. 🙂

Kime sorsanız, Amsterdam’a gidince ilk işiniz bisiklet kiralamak olsun der. Ben tersini söylüyorum, Amsterdam’a ilk kez gidiyorsanız kiralamayın. 🙂 Nedenini ve çözümünü aşağıda anlattım. Aman dikkat. 🙂 Şimdi daha da ilginç şeylerden bahsedeceğim size. Özellikle Amsterdam’a ilk kez gidecekler bu lafım size, dinleyin. 🙂 Ciddi bir bisiklet trafiği var şehirde. Gördüğünüzde çok şaşıracağınız şeylerden biri, bu bisiklet sürücülerinin bisikletlerini araba mantığında kullanıyor olmaları. Yani bisiklet sürücülerinin kendi içinde sıkı şekilde uydukları bir trafik kuralı mantığı var. Bizim bisikleti çoğunlukla yaz aylarında ortaya çıkardığımız bir eğlence aracı olarak gördüğümüz için, “Amaan canım alt tarafı bisiklet bu ne olacak!” deyip yollarına dalarsanız geçmiş olsun. Çarpışma olasılığınız çok yüksek, çünkü asla hızlarını siz geçin diye kesmiyorlar. Hatta eğer kazara onların bisiklet yoluna girdiyseniz sert tepkiler ile karşılaşabilirsiniz. O yüzden aman kendinizi sakının ve trafik ışıklarına uyun derim. Geçiş önceliği yayada değil, bisikletlerde, unutmayın.

amsterdam ve bisiklet

Amsterdam’a ilk kez ayak basacaksanız, gider gitmez, yol bilmeden, iz bilmeden “Haydi ben bir bisiklet kiralayayım.” demeyin bence. Çünkü sokaklar ve kanallar birbirine çok benziyor. Kaybolma şansınız yüksek. “Amaan sanane ben şehri kaybolarak gezmek istiyorum belki” diyorsanız tabi o da bir seçenek. 🙂 Kaybolmak çok önemli değil de, bisiklet trafik kurallarını bilmediğiniz için yaralanmanızı istemem. Onun yerine rehber eşliğinde bisiklet turlarına katılın derim.

amsterdam-ve-bisiklet

Aşağıdaki firmalar 2-3 saat süren bisikletle şehir turu konusunda çok profesyonel, adreslerini de yanlarına yazıyorum. Fiyatlar kişi başı yaklaşık 30 eur civarında.

Mike’s Bike Tours Amsterdam : Prins Hendrikkade 176.

MacBike : De Ruijterkade 34.

amsterdam ve bisiklet

Bunların dışında şehrin müdavimi iseniz zaten yürürken adım başı karşınıza bisiklet kiralayıp bireysel gezebileceğiniz mağazalar çıkacak. Özellikle şu ikisi çok yaygın. Fiyatlar bir saatlik kiralama için 10-15 eur aralığında.

Yellow Bike

MacBike

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen