Amsterdam Ulaşım Rehberi

amsterdam tramvaylari

Amsterdam küçük bir şehir. Birçok yerine yürüyerek veya bisiklet ile ulaşım mümkün. Belki de Amsterdam’ı bu kadar çok sevmemin nedenlerinden biri de bu ulaşım meselesi. Şirin ve düzenli bir tramvay ağı mevcut. Şehrin birçok bölgesine otobüs ile de ulaşım mümkün. Yakın şehirlere ise trenle ile kolayca ulaşabiliyorsunuz. Bugüne kadar tüm ulaşım alternatiflerini denedim. Sizler için de bir Amsterdam ulaşım rehberi derledim.

amsterdam ulasim rehberi

Havaalanından şehir merkezine ulaşım

Havaalanından şehir merkezine ulaşım için taksi seçeneğini eleyin derim. Çünkü havaalanından merkeze ulaşım çok basit. Direk havaalanının içinden tren istasyonuna geçiş var. Bilet makineleri veya bilet ofisinden bilet aldıktan sonra 1 ve 2 numaralı platformdan trene bineceksiniz. Sabah 06.00’dan gece 01.00’e kadar her 15 dakikada bir, gece 01.00’den sonra ise saat başı bu treni kullanabilirsiniz.

Tek yön bilet fiyatı kişi başı yaklaşık 5,20 eur. Merkez İstasyondan sonra otelinize yürüyebileceğiniz gibi, tramvay kullanmanız da gerekebilir. Dam Meydanı civarında kalıyor iseniz, merkez istasyondan 10 dakikalık yürüyüş sonrası otelinize ulaşabilirsiniz. Tramvay kullanır iseniz, ona da kişi başı yaklaşık 3-4 eur ödeyeceksiniz. Yani tren+tramvay maliyeti yaklaşık 10 eur.

amsterdam ulasim rehberi

Tabi eğer aceleniz varsa ya da otelinize kadar ulaştırılmanın rahatlığını istiyorsanız en iyi seçenek taksi veya uber. Taksi kullanırsanız yaklaşık 40-50 eur ödersiniz. Eğer kalabalık bir grup ile gitmişseniz taksi seçeneği mantıklı olabilir. Örneğin 4 kişilik bir grup iseniz kişi başı taksiye ödeyeceğiniz ücret yaklaşık 10 eur.  Tren+tramvaya ödediğiniz miktara denk geliyor olacak. Ben taksi kullanmayı çok elzem durumlar haricinde sevmiyorum, hele ki vaktim bol ise havaalanından çıkar çıkmaz muhakkak tren ile yolculuk yaparım. Şehrin atmosferini ve kültürünü gözlemleyip 15 dakika içerisinde şehre dair bir çıkarım yapabiliyorum. Bu da şehri gezerken bana çok yardımcı oluyor. 🙂

amsterdam ulasim rehberi

Şehir içi ulaşım

Şehir içi trenler, tramvaylar ve otobüsler tek yön yolculuk için yaklaşık 3-5 eur. Çok gelişmiş bir tramvay ağı var şehirde. Detaylı tramvay yazım için tıklayın. Amsterdam otobüsleri de özellikle şehir içinde çok yaygın ama tramvay ağı bu kadar gelişmişken biraz daha uzak bölgeler için otobüsü tercih etmek daha iyi bir seçenek. Tramvaylar gece 24.00’de çalışmayı durdurduktan sonra gece otobüsleri çalışıyor bu arada. Merkez İstasyon, Rembrandtplein ve Leidseplein’e bağlanan güzergahlarla sabaha kadar otobüs seferleri düzenleniyor. Çoklu tramvay bileti aldıysanız bu bilet otobüslerde de geçerli. Biletiniz yok ise, otobüsün içinden tek yön 4,5 eur’a bilet satın alabiliyorsunuz.

İpucu: Yakın zaman öncesine kadar tramvaya bindiğinizde alacağınız bileti nakit veya kredi kartı ile ödeyebiliyordunuz ancak artık sadece kredi kartı ile ödeme kabul ediliyor. Bu sebeple yanınızda bir kart bulundurmaya dikkat edin veya biletinizi Amsterdam Merkez İstasyonu’ndaki bilet ofisinden alın.

amsterdam tramvay GVB Merkezi

Şehirler arası ulaşım

Şehirler arası ulaşım için kullanabileceğiniz intercity ve sprinter denilen tren ağları var. Fiyatlar gideceğiniz şehrin uzaklığına göre farklılık gösteriyor. Zaandam, Haarlem, Alkmaar gibi yakın şehirlere ulaşım fiyatları tek yön için yaklaşık 5-12 eur arasında değişiyor. Amsterdam’dan Rotterdam gibi daha uzak şehirlere ulaşmanın fiyatı ise tek yön yaklaşık 30 eur. Araba kiralama da bir seçenek tabi.  Ama Amsterdam’da konaklayacaksanız, şehirde tramvay ve otobüs gibi alternatifler çok yaygınken araç kiralamanızı önermem. Otopark ücretleri çok pahalı ve birçok sokak trafiğe kapalı ayrıca. Şehirler arası seyahat edecekseniz de tren çok hızlı ve fiyat olarak daha uygun bir seçenek kesinlikle. Yine de yok ben araç kiralayacağım derseniz Amsterdam araç kiralama hizmetleri Schiphol Havalimanı’nda ve Vondelpark’ın yakınındaki Overtoom Straat’ta bolca mevcut. Avis, Budget, Europcar, Hertz, Alamo gibi birçok seçenek var. Bu arada aman araç kullanırken bisiklet sürücülerine dikkat çünkü onlar her yerden karşınıza çıkabiliyor. “İstanbul’da araç kullanıyorsan her yerde kullanırsın yaaa” klişesi bence Amsterdam için geçerli değil. 🙂  Bizim hiç alışkın olmadığımız bir bisiklet trafiği var çünkü şehir içinde. Ve geçiş önceliği bisikletlerde! Hatta bırakın aracı, yaya bile olsanız bisikletin size yol vermesini beklemeyin. 🙂

amsterdam ulasim rehberi

Uluslararası ulaşım

Bana en mutlu hissettiğin yer neresi derseniz, hangisi ve nerede olduğuna bakmaksızın tren istasyonları derim. Sanki hepsinin ayrı hikayesi varmış gibi… Trenler, raylar vs. değişebiliyor, modern çağa ayak uydurabiliyor ama bence gar binaları asla.. Üzerilerine çöken kasveti seviyorum. Duvarlarda gizlenmiş minik tarihi detayları aramayı seviyorum, keşfetmek zihnimi açıyor. Gülümsüyorum ve değişik değişik insanların hikayelerini dinliyorum, ben de hikayemi anlatıyorum, paylaşıyorum. Uçak yolculuğunun da bir yandan o snob “Kemerleri bağladık oley tatil başlıyor” hissi de müthiş tabi ama tren yolculukları benim için daha organik ve samimi. Bu sebeple ben Amsterdam’dan diğer ülkelere seyahat edeceksem, tabi mesafe çok uzun değil ise trenle yolculuğu tercih ederim.. Uluslararası yolculuk fiyatı mesafeye ve seyahat edeceğiniz tarihe göre değişkenlik gösterebiliyor. Örneğin Brüksel-Amsterdam arası 30 eur’a bilet bulduğum da oldu, 90 eur’a seyahat ettiğim de. Saat ve günlere göre de fiyatlar farklılık gösterebiliyor. NS International, Hollanda’nın Şehirler arası ve uluslararası hızlı tren bağlantıları sağlayan demiryolu işletmecisidir. NS International resmi sitesinden biletinizi satın alabilirsiniz. Ben şehirler arası ve uluslararası biletlerimi genelde bu resmi siteden satın alıyorum.

amsterdam-ulasim-rehberi-7

Bisiklet

Amsterdam küçük bir şehir dedik ama en önemlisi dümdüz bir şehir. Bu yüzden rahatça bisiklet ile şehri keşfedebilirsiniz. Şehrin her tarafında bisiklet yolları ve park alanları var. Ciddi bir bisiklet trafiği var yani Amsterdam’da. Bu bisiklet dostu ortam ve diğer araçlara göre daha güvenli oluşu bisiklet kullanımının çok yaygınlaşmasını sağlamış şehirde.  Günlük bisiklet kiralama ücreti yaklaşık 10 eur bu arada. Detaylı bisiklet yazım için tıklayın.

Bu fotoğraf da -10 derecede gece yarısı bile Amsterdam bisiklet kullandığım bir günden hatıra. 🙂

amsterdam ulasim rehberi

6 Yorum

  1. açıklayıcı bilgiler için teşekkürler. tramvay için gvb kartı şehirmerkezinde nereden alabiliyoruz?

    1. merhaba. tramvaylardan kredi kartı ile alabilirsin. nakit ise Amsterdam Centraal’in tam karşısında bulunan GVB ofisinden alabilirsin.

    1. Merhaba Serkan. Konaklayacağın lokasyona göre değişir. En kolayı ise benim her zaman tercih ettiğim tren 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen