Amsterdam Konaklama Rehberi

amsterdam konaklama rehberi

En merak ettiğiniz noktayı en baştan söyleyeyim. Amsterdam’da konaklama birçok Avrupa şehrine göre çok daha pahalı. Özellikle yaz dönemi fiyatlar daha da yükseliyor. Araştırmazsanız, paranızın karşılığını alamayacağınız otellere gecelik minimum yaklaşık 200 eur gibi çok yüksek fiyatlar ödemeniz olası. TL ‘ye vurduğumuzda ciddi paralar ediyor bunlar. 2-3 gece konakladığınızı düşünün bir de… Uçak bileti ve oradaki harcamalar, vize, pasaport ücreti derken; birçoğunuz tüm bu maliyetleri düşünerek seyahatten vazgeçiyor. Haklısınız da. Amsterdam konaklama rehberi ile size önemli ipuçları vereceğim. 🙂

Peki Amsterdam’da ucuz konaklamanın yolu yok mu diyenler, tabi ki var. “Nerede konaklamalıyım, hangi bölgeler pahalı, hangi bölgeler ucuz, ortalama konaklama ücretleri ne kadar?” gibi aklınızda birçok soru var biliyorum. Bu rehberde sorularınızın cevabını alternatifleriyle bulacaksınız.

Amsterdam’da otel, hostel, daireler, pansiyon, yüzen evler ve kamp alanlarında konaklama gibi birçok seçeneğiniz var. İşte size ucuz konaklama önerileri;

Şehir merkezinde konaklamayın

Şehrin en pahalı bölgeleri olan Amsterdam Central, Leidsplein, Ouid Zuid ve Ouid West bölgelerini tercih etmeyin. Bu bölgelerdeki 2 yıldızlı otellerde dahi 1 gece konaklamanın minimum bedeli yaklaşık 150-200 eur.  Yıldız sayısı arttıkça bu fiyatlar da gecelik 300-500 eur’a kadar yükseliyor.

Yeni bir şehri keşfe çıktığınızda elbette tam da turistik olan bir bölgede konaklamak ister insan haklısınız. 🙂 Ama Amsterdam’da tramvay ağı çok gelişmiş ve çok hızlı. Detaylı Amsterdam tramvayları yazım için tıklayın. Avantajlı günlük biletler ile sınırsızca tramvaya binme hakkınız var. Bu yüzden merkeze 20-30 dakikalık mesafedeki otellerde konaklamak mantıklı.

amsterdam konaklama rehberi

Hangi bölgelerde oteller ucuz peki?

Zuidoost, Noord, De Pijp, Osdorp, Bos En Lommer bölgelerinde konaklama Amsterdam’ın merkezine hem nispeten yakın hem de merkeze göre otel fiyatları biraz daha avantajlı. Bu bölgeler merkezden maksimum 20-25 dakika uzaklıkta. Aşağıdaki ilk fotoğraf De Pijp bölgesinden…

Yok ben ille de turistik ve merkezi bölgelerde konaklayacağım diyorsanız en azından 4-5 yıldızlı otelleri tercih etmeyin. Avrupa’da otel standartları çok yüksek. 2 ve 3 yıldızlı oteller de gayet güvenli ve konforlu. Amsterdam’a ilk gittiğim dönemlerde merkez istasyona sadece 5 dakikalık yürüme mesafesinde olan 4-5 yıldızlı otellerde kalıyordum. Bu tarz otellerin fiyatlarının yüksekliğini tahmin edersiniz! Fiyatlar oldukça yukarı çıkabiliyor. Bütçe düşmanı bir para. 🙂

amsterdam konaklama rehberi

2-3 yıldızlı otelleri tercih edin dedim ama burada önemli iki konuyu paylaşayım da sonradan kulaklarımı çınlatmayın. 🙂 Öncelikle buralar da çok çok ucuz değil. Minimum 100-150 eur’u gözden çıkarmanız gerekiyor gecelik. Üstelik bu paraların karşılığını alamama olasılığınız yüksek.

Odaya girince şok olduğum birçok otelde konakladım Amsterdam’da. Leidseplein, Ouud-Zuid  ve Ouud West bölgelerinde kaldığım otellerin bazılarında bavulumu koyacak yer dahi bulamadım. Abartmıyorum odaya zar zor sığdım. 🙂 Üstelik otellerin internetteki fotoğraflarından çok da anlayamıyorsunuz bu durumu, biraz şans işi yani. Hiç unutmuyorum hani şu 2017 Kasım ayında park turu yaptığım seyahatim vardı ya, Amsterdam West bölgesinde kaldığım bir otele gecelik 180 eur ödemiştim ve adım atacak dahi yer yoktu odada. Çatı katı aaa ne güzel ne romantik falan deyip tuttuğum bu oda hafızamdan silinebilir mi lütfen? 🙂

amsterdam konaklama rehberi

Hostel’den korkmayın

Ben de birçoğunuz gibi bu konuya mesafeli idim. Ama birkaç kez denedikten sonra sevmeye başladım. Çok samimi ve sıcak bir ortamı var buraların. Benim konakladığım hosteller hijyenik ve güvenli idi. Üstelik fiyatlar da otellere göre çok uygun. Hostel’lerde iki farklı konaklama tipi var. Özel odalar ve 8-15 kişilik ranzalı yatakhaneler.

Yatakhanelerde konaklamak çok da bana göre değil, hiç tanımadığım insanlar ile aynı odada uyuma fikri aslında korkutucu gelmese de bana yakın durmuyor. Ama bana uyar derseniz, inanılmaz düşük rakamlara yatakhanelerde konaklayabilirsiniz. Amsterdam’da özellikle Red Light ve Leidseplein bölgesinde birçok hostel seçeneği var. Fiyatlar da gecelik yaklaşık minimum 30-50 eur arası.

Ben Hostel’lerde kaldığım zaman özel odaları tercih ediyorum. Odanız herkesten ayrı ama ortak banyo ve mutfak kullanıyorsunuz. Banyolar gayet temiz ve hijyenik idi. Rutin olarak temizliği yapılıyor ve hostellerde konaklayanlar da ardındakini düşünerek bu alanları temiz bırakmaya gayret ediyor. Ortak banyolu özel odaların fiyatı gecelik yaklaşık minimum 70-90 eur.

Amsterdam’da kamp yapın

Ben 2018 Haziran ayında Amsterdam’da ilk kez kamp yaptım ve neden daha önce bu konaklama seçeneğini tercih etmedim diye çok pişmanlık duydum. 🙂  Hem çok eğlendim hem de konaklamaya öyle deli gibi yüksek fiyatlar ödemedim. Nasıl mı? Amsterdam kamp yazım için tıklayın.

Bu arada Seyahat İpuçlarım sayfamda sizlere ucuz konaklama alternatiflerine ulaşabilmeniz için izlemeniz gereken adımları da anlattım. Nasıl Ucuz Konaklama bulurum yazım için tıkla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Selam! Ben Çiğdem Ceylan

Futbol aşığı bir spor spikeriyim. Seyahat etmek benim için bir tutku. Dünyayı keşfe çıkmanın bende yarattığı olumlu enerjiyi sizlere de aktarmak istiyorum. Haydi ruhunuzu yollara bırakın. :)

Son vLoglar
Son Yazılar
İlgini Çekebilir
Sayfamı Beğen