Çiğdem Ceylan

Gezgin - Spor Spikeri

İstanbul Üniversitesi Ekonomi mezunu, eski bir Ekonomi Spikeri, şimdilerde ise futbol ve kahve aşığı bir Spor Spikeriyim. Haftanın 6 günü  07.00-10.00 Sabah Sporu ve 11.00-12.00 öğle spor bültenlerini sunuyorum. Geri kalan zamanlarımı ise dünyayı ve yeni kültürleri keşfederek değerlendiriyorum.

Nasıl Gezgin Oldum?

Daha önceleri seyahat anlayışım birçok kişi gibi sadece yıllık izinlerimde senede bir, en fazla iki defa yaptığım bir aktiviteden ibaretti. Seyahatlerde hemen enerjim değişir, daha pozitif olurum, çevreme de bunu yayarım. Bu durumun artık günlük hayatıma da yansıdığını keşfettim. Yaklaşık üç yıl önce bir seyahatimden dönerken uçak yolculuğum esnasında o an karar aldım. Bunu daha sık yapacaktım. Ruh halim ve enerjimdeki müthiş olumlu değişimi hissetmemle beraber seyahat benim için bir tutkuya dönüştü. Uzun süreli seyahatler yaptığım gibi zaman zaman sadece hafta sonu veya hatta sadece 1 gün sahip olduğum haftalık iznimde dahi birçok ülke ve şehir keşfettim ve keşfetmeye de devam ediyorum.

ruhumyollarda İtalya Gezi Rehberi
ruhumyollarda-portekiz-gezi-rehberi

Neden Çok Geziyorum?

Fırsat bulduğum her zamanı keşfederek ve ufkumu genişleterek değerlendiriyorum artık. Bu hem fiziksel hem de ruhsal açıdan birçok olumlu etki yapıyor bende. Farklı kültür ve atmosferler beni bambaşka bir insana dönüştürdü. O olumlu enerjilerin insanlara da geçmesini istiyorum çünkü araştırmalara göre seyahat etmeyen insanlar, seyahat edenlere oranla depresif ve stresliymiş. Yolculuklarım esnasında pek çok yeni insanla tanıştım, değişik kültürlerden çevre edindim. İnsanın empati ve sosyal ilişki yeteneği gelişiyor, bu durum kişinin iş hayatına da, özel hayatına da olumlu şekilde yansıyor. Özellikle çalışan kesimin seyahat planlamasına ayıracak çok vakti yok. Üzerimdeki olumlu enerjinin sizlere geçmesini ve bu seyahat bloğunun sizlere ilham olmasını istiyorum.

Neden Bir Seyahat Bloğu Açtım?

Seyahat fotoğraflarımı paylaştığımda hem çevremden, hem de sosyal medyadan bu konuda çok fazla etkileşim oluyor ve soru geliyor. “Bu kadar kısa zamanda neler yapıyorsunuz? Nasıl kısa sürede bu kadar keyif alıyorsunuz? Bütçem ne olmalı?” gibi sorular alıyorum.  Birçok insana uzaktan zor veya külfetli görünen bu hobimi nasıl kolay şekilde gerçekleştirdiğimi anlatmak ve aslında doğru adımlar ve organizasyon ile nasıl kolay ve uygun bütçe ile nasıl çok fazla yer gezileceğini insanlara anlatmak istiyorum.

ruhumyollarda ruhumyollarda Estonya Gezi Rehberi

Ne tür bir gezginim?

Seyahat ettiğim ülke ve şehirlerin havasına daha şehre ilk ayak bastığımda girmeye çalışırım. Şehrin ruhunu hissedebilmek için tüm şehri yürüyerek gezerim. Taksi yerine metro veya tren kullanarak şehrin yerli insanlarının davranışlarını gözlemler, mümkün olduğu kadar fazla yerel ile sohbet etmeye çalışarak onların gelenek ve kültürlerini anlamaya çalışırım. Turistik yeme içme mekanlarından ziyade, yerel lezzetleri deneyim etmeyi severim. Seyahat ettiğim yerlerin ikonik yapılarını gezmek ve bulunduğum şehrin tarihini öğrenmek önceliğim. Tek bir destinasyonda sabit kalmayı sevmediğimden zamanıma mümkün olduğu kadar fazla destinasyon sığdırmaya çalışırım, sürekli hareket halinde oluşum da bu yüzden.  Ve soğuk, sıcak güneş, kar farketmiyor bana. Yaz veya kış tatili diye bir ayrımım yok benim, her an ruhumu yollara bırakmaya hazırım. 

Röportajlar

hostelsclub.com

Four Four Two

Sabah Gazetesi

cigdem ceylan

haftasonuyurtdisi.com

Milliyet Gazetesi

Röportajlar

cigdem ceylan

İletişim

Reklam, iş birliği, talep, soru ve önerileriniz için pr@ruhumyollarda.com adresine email gönderebilir ya da aşağıdaki iletişim formunu doldurabilirsiniz.